AVX Corporation 08051K120FBTTR
08051K120FBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08051K120FBTTR
Brief Description
CAP THIN FILM 12PF 100V 0805
Datasheet Download
08051K120FBTTR.pdf
Availability of 08051K120FBTTR
QUANTITY
08051K120FBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051K120FBTTR
Internal Part NumberEIS-08051K120FBTTR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051K120FBTTR
Related Links08051K1, 08051K120FBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051K120FBTTR Details Description
Related parts for 08051K120FBTTR
RES 422 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.82A 75 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT PAR 20-PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.9A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 50 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf