AVX Corporation 08051K3R9CAWTR\3
08051K3R9CAWTR\3 picture photo
Mfg. Part Number
08051K3R9CAWTR\3
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3.9PF 100V 0805
Datasheet Download
08051K3R9CAWTR\3.pdf
Availability of 08051K3R9CAWTR\3
QUANTITY
08051K3R9CAWTR\3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051K3R9CAWTR\3
Internal Part NumberEIS-08051K3R9CAWTR\3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051K3R9CAWTR\3
Related Links08051K3R, 08051K3R9CAWTR\3 Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051K3R9CAWTR\3 Details Description
Related parts for 08051K3R9CAWTR\3
CONN CARD EXTEND 10POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF 1/12 datasheet.pdf
BOTTOM-ENTRY SMC-PCB CONTACT datasheet.pdf
SSR PM IP00 530VAC/75A AC INPUT datasheet.pdf