AVX Corporation 08051K4R7BBTTR
08051K4R7BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08051K4R7BBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 4.7PF 100V 0805
Datasheet Download
08051K4R7BBTTR.pdf
Availability of 08051K4R7BBTTR
QUANTITY
08051K4R7BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051K4R7BBTTR
Internal Part NumberEIS-08051K4R7BBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051K4R7BBTTR
Related Links08051K4, 08051K4R7BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051K4R7BBTTR Details Description
Related parts for 08051K4R7BBTTR
FUSE CERM 2A 250VAC 300VDC 5X20 datasheet.pdf
RELAY OPTO 200V 250MA 6-SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W SOT363 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.3A EMT5 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
IC FPGA 324 I/O 456FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf