AVX Corporation 08051K8R2BBTTR
08051K8R2BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08051K8R2BBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 8.2PF 100V 0805
Datasheet Download
08051K8R2BBTTR.pdf
Availability of 08051K8R2BBTTR
QUANTITY
08051K8R2BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051K8R2BBTTR
Internal Part NumberEIS-08051K8R2BBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051K8R2BBTTR
Related Links08051K8, 08051K8R2BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051K8R2BBTTR Details Description
Related parts for 08051K8R2BBTTR
CONN EDGE PCI DUAL .050 184 POS datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 504MA 340 MOHM datasheet.pdf