AVX Corporation 08051U100GAT2A
08051U100GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U100GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U100GAT2A.pdf
Availability of 08051U100GAT2A
QUANTITY
08051U100GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U100GAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U100GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U100GAT2A
Related Links08051U1, 08051U100GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U100GAT2A Details Description
Related parts for 08051U100GAT2A
FIXED IND 22UH 2.6A 42 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 70POS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 600MA 1.05 OHM datasheet.pdf
PREMOFLEX 178LGT TYPE A 25POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
RES 4.3M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf