AVX Corporation 08051U121FAT2A
08051U121FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U121FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U121FAT2A.pdf
Availability of 08051U121FAT2A
QUANTITY
08051U121FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U121FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U121FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U121FAT2A
Related Links08051U1, 08051U121FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U121FAT2A Details Description
Related parts for 08051U121FAT2A
CONN SOCKET HOUSING 20POS 1.25MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W SMBJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 18W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 1.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 7.4A 12 MOHM TH datasheet.pdf