AVX Corporation 08051U150FAT2A
08051U150FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U150FAT2A
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U150FAT2A.pdf
Availability of 08051U150FAT2A
QUANTITY
08051U150FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U150FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U150FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U150FAT2A
Related Links08051U1, 08051U150FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U150FAT2A Details Description
Related parts for 08051U150FAT2A
IC REG SWITCHD CAP NVIN 14SSOP datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 48V datasheet.pdf
FAN BLOWER 51X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 9.00A 30V KINK datasheet.pdf
CABLE AMC-TNC BLKHD JACK 200MM datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf