AVX Corporation 08051U1R0BAT2A
08051U1R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U1R0BAT2A
Brief Description
CAP CER 1PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U1R0BAT2A.pdf
Availability of 08051U1R0BAT2A
QUANTITY
08051U1R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U1R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U1R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U1R0BAT2A
Related Links08051U1, 08051U1R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U1R0BAT2A Details Description
Related parts for 08051U1R0BAT2A
RES 1.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 133MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E BLUE 10' datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 60A PPAK SO-8 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLY HYB 270UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TOP POST BATTERY MASTER SWTCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf