AVX Corporation 08051U1R2BAT2A
08051U1R2BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U1R2BAT2A
Brief Description
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U1R2BAT2A.pdf
Availability of 08051U1R2BAT2A
QUANTITY
08051U1R2BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U1R2BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U1R2BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U1R2BAT2A
Related Links08051U1, 08051U1R2BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U1R2BAT2A Details Description
Related parts for 08051U1R2BAT2A
CONN RING 2 AWG #5/16 AMPL-BOND datasheet.pdf
IC 10-BIT FET BUS SW 24-TSSOP datasheet.pdf
C/A 50.125 24FIB PLE MPO datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT R/A PCB datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
RES SMD 706 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf