AVX Corporation 08051U1R4CAT2A
08051U1R4CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U1R4CAT2A
Brief Description
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U1R4CAT2A.pdf
Availability of 08051U1R4CAT2A
QUANTITY
08051U1R4CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U1R4CAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U1R4CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U1R4CAT2A
Related Links08051U1, 08051U1R4CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U1R4CAT2A Details Description
Related parts for 08051U1R4CAT2A
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMOCOUPLE K datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MICRO 9C P /33 WHT 18" NI datasheet.pdf