AVX Corporation 08051U200JAT2A
08051U200JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U200JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U200JAT2A.pdf
Availability of 08051U200JAT2A
QUANTITY
08051U200JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U200JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U200JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U200JAT2A
Related Links08051U2, 08051U200JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U200JAT2A Details Description
Related parts for 08051U200JAT2A
IC SUPRVSR 3.00V OPN DRAIN 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 30A PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CORROSION PROTECTION KIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT DC-3.5GHZ 8-MSOP datasheet.pdf
60V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf