AVX Corporation 08051U2R0BAT2A
08051U2R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U2R0BAT2A
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U2R0BAT2A.pdf
Availability of 08051U2R0BAT2A
QUANTITY
08051U2R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U2R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U2R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U2R0BAT2A
Related Links08051U2, 08051U2R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U2R0BAT2A Details Description
Related parts for 08051U2R0BAT2A
CABLE MMCX PLUG-PLUG RG-316 6" datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 25.78MM datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291.6VC SMC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 2W SMBJ datasheet.pdf