AVX Corporation 08051U430FAT2A
08051U430FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U430FAT2A
Brief Description
CAP CER 43PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U430FAT2A.pdf
Availability of 08051U430FAT2A
QUANTITY
08051U430FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U430FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U430FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U430FAT2A
Related Links08051U4, 08051U430FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U430FAT2A Details Description
Related parts for 08051U430FAT2A
RES 0.25 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RACK STEEL 16.1X21.1X24.7 BLK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 0804 datasheet.pdf
LSW ROLLER PLNGR 5A 250VAC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
PANEL ALUM 2.87X2.8X0.06" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf