AVX Corporation 08051U560FAT2A
08051U560FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U560FAT2A
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U560FAT2A.pdf
Availability of 08051U560FAT2A
QUANTITY
08051U560FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U560FAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U560FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U560FAT2A
Related Links08051U5, 08051U560FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U560FAT2A Details Description
Related parts for 08051U560FAT2A
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11A TO-247AC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 10NS 68PLCC datasheet.pdf
PAD ECAP 195X254MM datasheet.pdf
LINK MODULE 1 RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 WHT 1K' datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf