AVX Corporation 08051U6R2CAT2A
08051U6R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U6R2CAT2A
Brief Description
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U6R2CAT2A.pdf
Availability of 08051U6R2CAT2A
QUANTITY
08051U6R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U6R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U6R2CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U6R2CAT2A
Related Links08051U6, 08051U6R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U6R2CAT2A Details Description
Related parts for 08051U6R2CAT2A
IC LINE DRVR ADSL LP 32-HLQFP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 PG29 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 50 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO MONO AB 24QFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
PCB HEADER 180 5.00MM 12 POLE datasheet.pdf