AVX Corporation 08051U7R5BAT2A
08051U7R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U7R5BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U7R5BAT2A.pdf
Availability of 08051U7R5BAT2A
QUANTITY
08051U7R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U7R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U7R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U7R5BAT2A
Related Links08051U7, 08051U7R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U7R5BAT2A Details Description
Related parts for 08051U7R5BAT2A
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 590 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO15 datasheet.pdf
RES 536K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 36000UF 100V SCREW datasheet.pdf