AVX Corporation 08051U820JAT2A
08051U820JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051U820JAT2A
Brief Description
CAP CER 82PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051U820JAT2A.pdf
Availability of 08051U820JAT2A
QUANTITY
08051U820JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051U820JAT2A
Internal Part NumberEIS-08051U820JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051U820JAT2A
Related Links08051U8, 08051U820JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051U820JAT2A Details Description
Related parts for 08051U820JAT2A
FIXED IND 8.2UH 6.1A 19 MOHM TH datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R OCT 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/SKT BOX datasheet.pdf
GSP2 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLUE 500' datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf