AVX Corporation 08052A101KAJ2A
08052A101KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
08052A101KAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A101KAJ2A.pdf
Availability of 08052A101KAJ2A
QUANTITY
08052A101KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A101KAJ2A
Internal Part NumberEIS-08052A101KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A101KAJ2A
Related Links08052A1, 08052A101KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A101KAJ2A Details Description
Related parts for 08052A101KAJ2A
RESISTOR KIT 22K-1M 3W 200PCS datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 450A 250V datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDTX2 5A datasheet.pdf
CABLE 5COND 14AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SPECIAL SAFETY EDGE SGE-88 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf