AVX Corporation 08052A120CAT2A
08052A120CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052A120CAT2A
Brief Description
CAP CER 12PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A120CAT2A.pdf
Availability of 08052A120CAT2A
QUANTITY
08052A120CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A120CAT2A
Internal Part NumberEIS-08052A120CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A120CAT2A
Related Links08052A1, 08052A120CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A120CAT2A Details Description
Related parts for 08052A120CAT2A
RES SMD 23.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 11PS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18.2"L X 12"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
MODULE FEMALE 3POS CRIMP datasheet.pdf
80 MODII HDR DRST B/A .100CL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf