AVX Corporation 08052A180GAT2A
08052A180GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052A180GAT2A
Brief Description
CAP CER 18PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A180GAT2A.pdf
Availability of 08052A180GAT2A
QUANTITY
08052A180GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A180GAT2A
Internal Part NumberEIS-08052A180GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A180GAT2A
Related Links08052A1, 08052A180GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A180GAT2A Details Description
Related parts for 08052A180GAT2A
JUMPER-H1502TR/A3048W/H1502TR 2" datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 4.4KV 300A DO200 datasheet.pdf
SURGE SUPPRESSOR 6OUT 15'CORD GR datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DURA WRAP 3" BLACK 150' datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf