AVX Corporation 08052A1R4CAT2A
08052A1R4CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052A1R4CAT2A
Brief Description
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A1R4CAT2A.pdf
Availability of 08052A1R4CAT2A
QUANTITY
08052A1R4CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A1R4CAT2A
Internal Part NumberEIS-08052A1R4CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A1R4CAT2A
Related Links08052A1, 08052A1R4CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A1R4CAT2A Details Description
Related parts for 08052A1R4CAT2A
RES 270 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V GREEN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 19.8A 8-SOIC datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF CC 490-512MHZ datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf