AVX Corporation 08052A2R0CAT2A
08052A2R0CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052A2R0CAT2A
Brief Description
CAP CER 2PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A2R0CAT2A.pdf
Availability of 08052A2R0CAT2A
QUANTITY
08052A2R0CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A2R0CAT2A
Internal Part NumberEIS-08052A2R0CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A2R0CAT2A
Related Links08052A2, 08052A2R0CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A2R0CAT2A Details Description
Related parts for 08052A2R0CAT2A
CONN HDR PIN 4 POS METRIMATE TIN datasheet.pdf
IC FILTER RECON VID 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079" 16POS datasheet.pdf
CLEAN & STRIP RIM WHEEL 14X3X3" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf