AVX Corporation 08052A2R2BAT2A
08052A2R2BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052A2R2BAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A2R2BAT2A.pdf
Availability of 08052A2R2BAT2A
QUANTITY
08052A2R2BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A2R2BAT2A
Internal Part NumberEIS-08052A2R2BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A2R2BAT2A
Related Links08052A2, 08052A2R2BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A2R2BAT2A Details Description
Related parts for 08052A2R2BAT2A
RES SMD 91K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 7POS datasheet.pdf
TUBE PVC 5AWG 300V BLK (5.02MM) datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf