AVX Corporation 08052A820KAT2A
08052A820KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052A820KAT2A
Brief Description
CAP CER 82PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052A820KAT2A.pdf
Availability of 08052A820KAT2A
QUANTITY
08052A820KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052A820KAT2A
Internal Part NumberEIS-08052A820KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052A820KAT2A
Related Links08052A8, 08052A820KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052A820KAT2A Details Description
Related parts for 08052A820KAT2A
BOARD EVAL W/DISCRETE INTERFACE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 2.8V 6-TDFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 40W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 320MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V MICROFOOT datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf