AVX Corporation 08052C103JAT2A
08052C103JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052C103JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
08052C103JAT2A.pdf
Availability of 08052C103JAT2A
QUANTITY
08052C103JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052C103JAT2A
Internal Part NumberEIS-08052C103JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052C103JAT2A
Related Links08052C1, 08052C103JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052C103JAT2A Details Description
Related parts for 08052C103JAT2A
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SC70 datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER DUAL 28WQFN datasheet.pdf
CONN R/A SHELL T/H DL KEY 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf