AVX Corporation 08052C331KAJ2A
08052C331KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
08052C331KAJ2A
Brief Description
CAP CER 330PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
08052C331KAJ2A.pdf
Availability of 08052C331KAJ2A
QUANTITY
08052C331KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052C331KAJ2A
Internal Part NumberEIS-08052C331KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052C331KAJ2A
Related Links08052C3, 08052C331KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052C331KAJ2A Details Description
Related parts for 08052C331KAJ2A
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 34POS 2MM GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 275MHZ 196-MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf