AVX Corporation 08052U0R5CAT2A
08052U0R5CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U0R5CAT2A
Brief Description
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U0R5CAT2A.pdf
Availability of 08052U0R5CAT2A
QUANTITY
08052U0R5CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U0R5CAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U0R5CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U0R5CAT2A
Related Links08052U0, 08052U0R5CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U0R5CAT2A Details Description
Related parts for 08052U0R5CAT2A
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/MEM 2.55V 8SOIC datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES 2.64K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
TXRX 850NM VCSEL 2X/4X/8X SFP+ datasheet.pdf
BOX S STEEL 9.02"L X 5.98"W datasheet.pdf
SINGLEMODE COUPLER 1M datasheet.pdf
FUSEHOLDER PM F8X 25A 400V datasheet.pdf
SW KEYLOCK DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf