AVX Corporation 08052U101JAT2A
08052U101JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U101JAT2A
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U101JAT2A.pdf
Availability of 08052U101JAT2A
QUANTITY
08052U101JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U101JAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U101JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U101JAT2A
Related Links08052U1, 08052U101JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U101JAT2A Details Description
Related parts for 08052U101JAT2A
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3.3K OHM 1008 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 710MHZ 24QFN datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .250 BLUE datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf