AVX Corporation 08052U1R2BAT2A
08052U1R2BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U1R2BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U1R2BAT2A.pdf
Availability of 08052U1R2BAT2A
QUANTITY
08052U1R2BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U1R2BAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U1R2BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U1R2BAT2A
Related Links08052U1, 08052U1R2BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U1R2BAT2A Details Description
Related parts for 08052U1R2BAT2A
SWITCH THUMBWHL GRAY BACK MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 27POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 50MA SNT6A datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 70POS datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 5.51"L X 4.02"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf