AVX Corporation 08052U1R7CAT2A
08052U1R7CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U1R7CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U1R7CAT2A.pdf
Availability of 08052U1R7CAT2A
QUANTITY
08052U1R7CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U1R7CAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U1R7CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U1R7CAT2A
Related Links08052U1, 08052U1R7CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U1R7CAT2A Details Description
Related parts for 08052U1R7CAT2A
IDC CABLE - CSC20G/AE20M/CSC20G datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC 6TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT WALL DIVIDER datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPDT RLLR LVR datasheet.pdf