AVX Corporation 08052U2R1BAT2A
08052U2R1BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U2R1BAT2A
Brief Description
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U2R1BAT2A.pdf
Availability of 08052U2R1BAT2A
QUANTITY
08052U2R1BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U2R1BAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U2R1BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U2R1BAT2A
Related Links08052U2, 08052U2R1BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U2R1BAT2A Details Description
Related parts for 08052U2R1BAT2A
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MAX-LOC F3 3/4 .562-.687" R/A datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.1A SC74-6 datasheet.pdf
IC VOLT MONITR SGL 3.09V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
SLSSW 0.1A 1.0MTR WIRES datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 650MA 670 MOHM TH datasheet.pdf