AVX Corporation 08052U2R7BAT2A
08052U2R7BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U2R7BAT2A
Brief Description
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U2R7BAT2A.pdf
Availability of 08052U2R7BAT2A
QUANTITY
08052U2R7BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U2R7BAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U2R7BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U2R7BAT2A
Related Links08052U2, 08052U2R7BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U2R7BAT2A Details Description
Related parts for 08052U2R7BAT2A
FUSE GLASS 6A 125VAC 2AG datasheet.pdf
MODULE ISOL PROCESS I-IN NON-LIN datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8NPT 5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V JB 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MCU ARM 100MHZ 128K 32-QFN datasheet.pdf