AVX Corporation 08052U2R7BAT2A
08052U2R7BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U2R7BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U2R7BAT2A.pdf
Availability of 08052U2R7BAT2A
QUANTITY
08052U2R7BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U2R7BAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U2R7BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U2R7BAT2A
Related Links08052U2, 08052U2R7BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U2R7BAT2A Details Description
Related parts for 08052U2R7BAT2A
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 58PS DL TIN PCB datasheet.pdf
CABLE RS-232/PERI PORT COMBO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
DATAMATE L-TEK POS DIL MALE datasheet.pdf
LED DOT MATRIX 64X128 RGB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf