AVX Corporation 08052U4R7BAT2A
08052U4R7BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U4R7BAT2A
Brief Description
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U4R7BAT2A.pdf
Availability of 08052U4R7BAT2A
QUANTITY
08052U4R7BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U4R7BAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U4R7BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U4R7BAT2A
Related Links08052U4, 08052U4R7BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U4R7BAT2A Details Description
Related parts for 08052U4R7BAT2A
IC OPAMP CURR SENSE 600KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.247V SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
POT 470 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN 700V 2.5A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf