AVX Corporation 08052U510FAT2A
08052U510FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U510FAT2A
Brief Description
CAP CER 51PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U510FAT2A.pdf
Availability of 08052U510FAT2A
QUANTITY
08052U510FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U510FAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U510FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U510FAT2A
Related Links08052U5, 08052U510FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U510FAT2A Details Description
Related parts for 08052U510FAT2A
IC RTC BINARY CNT SER 6-TSOC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF HDR datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT 13AWG CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SCREWLESS W/LEVER 5.08MM, 9 POSN datasheet.pdf