AVX Corporation 08052U510FAT2A
08052U510FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U510FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U510FAT2A.pdf
Availability of 08052U510FAT2A
QUANTITY
08052U510FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U510FAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U510FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U510FAT2A
Related Links08052U5, 08052U510FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U510FAT2A Details Description
Related parts for 08052U510FAT2A
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 350NH 18.5A 1.8 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 7.5A ITO220AC datasheet.pdf
THERMOSTAT 70.0 C SPST-NC 2A datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
GPS GLONASS PATCH 1575.42MHZ datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf