AVX Corporation 08052U6R2DAT2A
08052U6R2DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08052U6R2DAT2A
Brief Description
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
08052U6R2DAT2A.pdf
Availability of 08052U6R2DAT2A
QUANTITY
08052U6R2DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08052U6R2DAT2A
Internal Part NumberEIS-08052U6R2DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08052U6R2DAT2A
Related Links08052U6, 08052U6R2DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08052U6R2DAT2A Details Description
Related parts for 08052U6R2DAT2A
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf