AVX Corporation 08053A100KAT2A
08053A100KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053A100KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A100KAT2A.pdf
Availability of 08053A100KAT2A
QUANTITY
08053A100KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A100KAT2A
Internal Part NumberEIS-08053A100KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A100KAT2A
Related Links08053A1, 08053A100KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A100KAT2A Details Description
Related parts for 08053A100KAT2A
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
40UF 500V 25.4X60.325 85C AXI datasheet.pdf