AVX Corporation 08053A110JAT2A
08053A110JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053A110JAT2A
Brief Description
CAP CER 11PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A110JAT2A.pdf
Availability of 08053A110JAT2A
QUANTITY
08053A110JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A110JAT2A
Internal Part NumberEIS-08053A110JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A110JAT2A
Related Links08053A1, 08053A110JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A110JAT2A Details Description
Related parts for 08053A110JAT2A
DIODE ZENER 56V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf