AVX Corporation 08053A182JAT4A
08053A182JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08053A182JAT4A
Brief Description
CAP CER 1800PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A182JAT4A.pdf
Availability of 08053A182JAT4A
QUANTITY
08053A182JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A182JAT4A
Internal Part NumberEIS-08053A182JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A182JAT4A
Related Links08053A1, 08053A182JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A182JAT4A Details Description
Related parts for 08053A182JAT4A
DIP CABLE - HDP20H/AE20G/X datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTOMOTIVE RELAYS datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V HDR /NAIL DR 30AU datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/12-H-3 5 P20 R72 datasheet.pdf
CAP TRIM 2.6-18PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf