AVX Corporation 08053A200JAT2A
08053A200JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053A200JAT2A
Brief Description
CAP CER 20PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A200JAT2A.pdf
Availability of 08053A200JAT2A
QUANTITY
08053A200JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A200JAT2A
Internal Part NumberEIS-08053A200JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A200JAT2A
Related Links08053A2, 08053A200JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A200JAT2A Details Description
Related parts for 08053A200JAT2A
BNC FEMALE-MICROGRAB TEST CLIPS datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 12-10AWG #10 datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.57M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf
IC FREQ DIVIDER 10-26GHZ 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf