AVX Corporation 08053A221GAT2A
08053A221GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053A221GAT2A
Brief Description
CAP CER 220PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A221GAT2A.pdf
Availability of 08053A221GAT2A
QUANTITY
08053A221GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A221GAT2A
Internal Part NumberEIS-08053A221GAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A221GAT2A
Related Links08053A2, 08053A221GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A221GAT2A Details Description
Related parts for 08053A221GAT2A
CAP FILM 0.012UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 19.69MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 34.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
1016 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 230MA SOT-23 datasheet.pdf