AVX Corporation 08053A510KAT4A
08053A510KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08053A510KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A510KAT4A.pdf
Availability of 08053A510KAT4A
QUANTITY
08053A510KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A510KAT4A
Internal Part NumberEIS-08053A510KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A510KAT4A
Related Links08053A5, 08053A510KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A510KAT4A Details Description
Related parts for 08053A510KAT4A
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
RECEPTACLE DIP SOCKET 16POS .3" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 254 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
LASER SELF-LAM LABEL ESER 1.00 W datasheet.pdf