AVX Corporation 08053A5R0JAT2A
08053A5R0JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053A5R0JAT2A
Brief Description
CAP CER 5PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
08053A5R0JAT2A.pdf
Availability of 08053A5R0JAT2A
QUANTITY
08053A5R0JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053A5R0JAT2A
Internal Part NumberEIS-08053A5R0JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053A5R0JAT2A
Related Links08053A5, 08053A5R0JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053A5R0JAT2A Details Description
Related parts for 08053A5R0JAT2A
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 16A ITO220AC datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 6-SON datasheet.pdf
EXPANSION 8 ETHERNET PORTS datasheet.pdf
HDM BP GP B 30 SAU GF 144CKT datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf