AVX Corporation 08053C103JAT4A
08053C103JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08053C103JAT4A
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805
Datasheet Download
08053C103JAT4A.pdf
Availability of 08053C103JAT4A
QUANTITY
08053C103JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053C103JAT4A
Internal Part NumberEIS-08053C103JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053C103JAT4A
Related Links08053C1, 08053C103JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053C103JAT4A Details Description
Related parts for 08053C103JAT4A
RES 14.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 220MA SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 4 RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf