AVX Corporation 08053C104KA79A
08053C104KA79A picture photo
Mfg. Part Number
08053C104KA79A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
08053C104KA79A.pdf
Availability of 08053C104KA79A
QUANTITY
08053C104KA79A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053C104KA79A
Internal Part NumberEIS-08053C104KA79A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053C104KA79A
Related Links08053C1, 08053C104KA79A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053C104KA79A Details Description
Related parts for 08053C104KA79A
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FERR ROUND CABLE SNAP 8MM GRY datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf