AVX Corporation 08053C473MAT2A
08053C473MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053C473MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
08053C473MAT2A.pdf
Availability of 08053C473MAT2A
QUANTITY
08053C473MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053C473MAT2A
Internal Part NumberEIS-08053C473MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053C473MAT2A
Related Links08053C4, 08053C473MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053C473MAT2A Details Description
Related parts for 08053C473MAT2A
070 MLC CAP HSG 6P BLUE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/PMBUS 24WQFN datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 20X15MM RECT 4MM datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 3ACP+16S datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf