AVX Corporation 08053C821MAT2A
08053C821MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053C821MAT2A
Brief Description
CAP CER 820PF 25V X7R 0805
Datasheet Download
08053C821MAT2A.pdf
Availability of 08053C821MAT2A
QUANTITY
08053C821MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053C821MAT2A
Internal Part NumberEIS-08053C821MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053C821MAT2A
Related Links08053C8, 08053C821MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053C821MAT2A Details Description
Related parts for 08053C821MAT2A
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 16POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
D4JL-2NFA-D6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf