AVX Corporation 08053D225KAT2A
08053D225KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053D225KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
08053D225KAT2A.pdf
Availability of 08053D225KAT2A
QUANTITY
08053D225KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053D225KAT2A
Internal Part NumberEIS-08053D225KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053D225KAT2A
Related Links08053D2, 08053D225KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053D225KAT2A Details Description
Related parts for 08053D225KAT2A
LED ORANGE DIFF 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG GRY/BLU 2.7-3.9 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 40 CONTA datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PST 2A 48V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 2X15POS M/F 19.05MM datasheet.pdf