AVX Corporation 08053D225KAT2A
08053D225KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053D225KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
08053D225KAT2A.pdf
Availability of 08053D225KAT2A
QUANTITY
08053D225KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053D225KAT2A
Internal Part NumberEIS-08053D225KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053D225KAT2A
Related Links08053D2, 08053D225KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053D225KAT2A Details Description
Related parts for 08053D225KAT2A
CAP CER 2700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
PROPELLER ASC datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 05VDC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf